Gdynia — Miasto z Morza

Fountains in Gdynia
 • Gdynia

  Dziewięćdziesiąt lat temu, Gdynia było małym, sennym miasteczkiem położonym nad Zatoką Gdańską. Ale czasy się zmieniły i teraz miasto jest ważnym ośrodkiem handlu jak również słynie z tętniącej życiem turystyki.

  Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, budowa portu rozpoczęła się w 1921 roku. Dla osób lubiących architekturę z lat 20tych i 30tych ubiegłego stulecia, miasto ma wiele oryginalnych budynków w mieście z tego okresu.

  Gdynia jest w odległości 30 minut jazdy samochodem od Gdańska. Na miejscu, po przyjeździe, będziesz miał do wyboru wiele opcji rozrywkowych oraz sportowych jak również dużo sklepów, ciekawych restauracji i klubów.

  Miasto położone jest wśród siedmiu wzgórz, co czyni je idealnym miejscem do jazdy na rowerze, ale nie brakuje też innych atrakcji na świeżym powietrzu, takich jak: tenis, siatkówka plażowa czy golf.

  Poszukiwacze mocnych wrażeń, których cieszy rześki powiew wiatru i zimnej wody, mogą spróbować nurkowania, kitesurfingu czy pływania – np. w mroźnej zimą wodzie, jeśli tylko się odważysz. Inne sporty ekstremalne oferowane w Gdyni i jej okolicach to paralotnie, lot balonem oraz psie zaprzęgi.

  Wiele atrakcji i imprez organizowanych jest dedykowanych miłośnikom zabytkowych statków i żaglowców. Coroczna impreza Gdynia Volvo Sailing Days, która odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, przyciąga najlepszych żeglarzy świata oraz pasjonatów tego sportu.

  Miłośnicy historii powinni odwiedzić dwa statki na wystawie w basenie portowym - fregatę Dar Pomorza (Prezent Pomorza), zbudowany w 1909 roku, oraz niszczyciel II wojny światowej Błyskawica. Miasto posiada również Muzeum Oceanograficzne i Akwarium, które pozwala odwiedzającym pogłębić ich wiedzę związaną z tematyką morską.

  Festiwale muzyczne i kluby przyciągają tłumy turystów do Gdyni. Lato zawsze zaczyna się hucznie festiwalem Open'er Festival, ogłoszonym jednym ze 100 symboli Polski wg fundacji Kocham Polskę (I Love Polska). Wiele lokalnych klubów jazzowych takich jak Jazz Café, Poklad, Scena i Ucho są też bardzo popularne wśród miłośników dobrej muzyki.

  Ladies Jazz Festiwal, który odbywa się co roku w Lipcu zaszczycały swoją obecnością takie sławy jak: Stacey Kent, Patricia Barber, Dianne Reeves i Dionne Warwick. Inne popularne festiwale to Blues Festival oraz Globaltica – Festiwal Światowej Kultury.

  Goście zazwyczaj przyjeżdżają tutaj latem aby zrelaksować się na długich, piaszczystych plażach. Chociaż miasto jest głównym obszarem przemysłu stoczniowego, ma przede wszystkim tętniące życiem centrum. Gdynia została nazwana najlepiej prosperującym miastem w Polsce, częściowo też ze względu na jego bliskość do głównych ośrodków miejskich Gdańska i Sopotu.

  Mając tak wiele do zrobienia i zobaczenia, teraz jest twój czas na weekendowy wypad do tego tętniącego życiem nadmorskiego miasta.