Podróż samochodem po autostradzie biegnącej wzdłuż kalifornijskiego wybrzeża Pacyfiku

Typowo amerykańska droga, State Route 1, biegnie niemal przez całą długość kalifornijskiego wybrzeża Pacyfiku. Sceneria zapiera tu dech w piersiach. Zalane słońcem plaże, fale rozbijające się w niezbadanych zatokach oraz przyprawiające o zawrót głowy wzniesienia i spadki terenu tonącego we mgle sprawiają, że jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych dróg w Ameryce Północnych. Wycieczka tą trasą na długo pozostaje w pamięci. Zamieszczamy plan podróży obejmującej amerykańską riwierę Santa Barbara, niesamowite dziewicze klify Big Sur i kulturalną mekkę północnej Kalifornii, San Francisco.

 • A. Santa Barbara

  Santa Monica to ojczyzna współczesnego skateboardingu oraz pierwszy przystanek na tej pięknej trasie. Film „Królowie Dogtown” opowiada o zespole skateboarderów Z-Boys, który zrewolucjonizował ten sport w latach 70. Akcja filmu rozgrywa się na plaży Venice.

  Z Santa Monica kierujemy się do Malibu – po drodze mijamy palmy i piaszczyste plaże z jednej strony oraz zielone wzniesienia z drugiej.

 • B. San Simeon

  Czas coś przekąsić? Z pewnością ucieszy Cię, że San Maria słynie z doskonałych dań z grilla. Warto spróbować „trójkątnego” steku.

  Zatrzymaj się w punkcie widokowym w okolicy San Simeon, by podziwiać około 17 tysięcy słoni morskich. Delektuj się niesamowitymi widokami, dźwiękami i zapachami. Rozglądaj się też za wiewiórkami!

 • C. Big Sur

  Przejedź przez Park Stanowy Julia Pfeiffer Burns, by zobaczyć imponujący wodospad McWay. Woda spada prosto w fale oceanu omywające brzeg.

  Ten etap podróży to przede wszystkim piękno i spokój regionu Big Sur wznoszącego się ponad wąwozami, klify wpadające do oceanu i niezrównane widoki.

 • D. Santa Cruz

  Z Big Sur kieruj się wzdłuż wybrzeża do Monterey. W pobliżu Salinas dorastał wyróżniony nagrodą Nobla pisarz John Steinbeck. Wokół miasta rozgrywa się akcja wielu jego powieści.

  Z regionu pochodzi również ser Monterey Jack, wytwarzany przez meksykańskich franciszkanów od XIX wieku. W Zatoce Monterey przez cały rok można zobaczyć wieloryby, delfiny i morświny.

 • E. San Francisco

  Dalej na północ znajduje się Santa Cruz, gdzie czekają najlepsze plaże i najsłynniejsze lokalizacje surfingowe na świecie. Surferzy mogą sprawdzić się na 11 światowej klasy akwenach surfingowych.

  Santa Cruz to także najstarsza promenada na zachodnim wybrzeżu, istniejąca od 1907 roku. Na ostatnim odcinku podróży do San Francisco warto odwiedzić malowniczą latarnię morską Pigeon Point. Stamtąd drogę wskazują jasne światła San Francisco.